Hírek/News

Economic Calendar >> Add to your site

Saturday, 25 May 2024

Bux - '24.05.25. - frissítés

A magyar piacra leselkedő veszélyes helyzetről az elemzés végén teszek említést. Addig is nézzük, hogyan alakult az elmúlt héten a magyar index helyzete:

Az előzetes várakozásoknak megfelelően a támaszzóna megfogta a magyar index esését és emelkedés érkezett. Az emelkedés belső szerkezete arra utal, hogy újabb ATH várakozás reális elképzelés. Szebb és egyértelműbb lenne a kép, ha a pénteki kereskedésben nem hagyott volna olyan nagy spike-ot a gyertya tetején a piac, azonban a hétvége, valamint a hétfői kereskedési szünnap (USA), az osztalékvágások okozta különös helyzet miatt egyelőre nem értékelem veszélyként a helyzetet (a jövő héten egy nagy piros gyertya azonban újraértékelésre késztetne). 

A februári nagy idősíkú elemzés célzónájában a piac, jelöltem a charton két másik zónát (zölddel), mely az index lehetséges célzónája lehet, mindkettő újabb ATH-t jelentene az index történetében. Az első úgymond a szokásos, bár az elmúlt fél évtizedben jelentősen átalakultak a statisztikai valószínűségek, így talán csak az "old school" szerint jelenthet ideális, szokásos célárat az alsó zóna, néhány éve a magasabban fekvő célzónát lehet már ideálisnak tekinteni, de a jelenlegi helyzetben ehhez már féktelen optimizmus és egy jelentős SC mellett gondolnám reálisnak. 

A zónák mindegyikében kialakulhat egy fordulós rsi divergencia (MACD esetében hasonlóan), melyből egy jelentős esés érkezhet. Az esés mértéke még konzervatív, optimista esetben is elérheti és meghaladhatja az 5.000 pontot. Azonban az ideális sokkal inkább a 10-12.000 pont, vagy egy extrém szituációban a 20-22.000 pont nagyobb idősík bull trendje esetén. Az ennél extrémebb, bearish változattal egyelőre nem érdemes foglalkozni.


A nagyobb idősík jól mutatja az emelkedő csatorna tetjének közelsége, mely ellenállást jelenthet az index emelkedésében, mely szint az előbb említett magasabb célárnak feleltethető meg.


Habár magasabb síkon az index rsi értéke bőven a fenntartható bull zónában van, ez már sokkal inkább vételi klimaxot, alaptalan bull optimizmust jelent az index esetében. Hasonlóan magas értékek 2005. február-márciusában ( utána 17%-os esés érkezett a csúcstól), 2005. augusztusában (18,5%-os), 2007. júliusában (69%-os), 2018. januárjában(17,4%-os esés),  2019. decemberében (38%-os esés, COVID),  2021.  novemberében (34,2%, Oroszország Ukrajna lerohanása) voltak, a csúcsok kialakulása után százalékban is jelentős esések érkeztek, azaz a fenti számok láthatóan nem alaptalanok, még akkor sem, ha a statisztikai halmaz elemszáma még a "kis mintaához" szükséges elemszámot sem tudja megközelíteni.

Összefoglalva: Reális a következő időszakban újabb csúcs érkezése a magyar indexben, de nem árt fokozott figyelmet fordítani a piaci eseményekre, mert a közeljövőben kialakuló új csúcs után egy jelentős esés érkezhet.

Az index legnagyobb súlyú összetevője az OTP, melyre vonatkozóan a nagyobb idősíkú legfrisebb elemzések itt találhatóak: OTP heti,  OTP havi, ahol a chartokon már jelzés értékkel látható a meginduló esés lehetséges két célzónája is, szintén az optimista, bull szcenáriókra figyelemmel.

Az ilyen mértékű esések a legtöbb esetben fundamentális hírekkel, történésekkel járnak együtt, így érdemes a kereskedőknek a megjelenő negatív információkra fokozott figyelmet fordítani.