Hírek/News

Economic Calendar >> Add to your site

Monday, 7 March 2022

USD/HUF

A lehető legrosszabb forgatókönyvre is fel kell készülni. A kereszt mozgása parabolikussá kezd válni. Még egy érdekesség a charton, a közvélekedés szerint rsi 70 felett túlvetté válik, ami a gyakorlatban hibás információ, ez jól látható a charton is, 70 fölé kerülés óta több, mint 10% gyengült a forint és valószínűleg nincs még vége.


A forint számára nem sok esély maradt, hirtelen béke és drasztikus kamatemelés, de lehet, hogy ez utóbbi már késő lesz holnap, ráadásul egy drasztikus kamatemelés mást jelent egy tradernek (pl.: 700-1000 bps) és mást a jegybanknak (pl.:300bps). A kedvező nemzetközi környezet megváltozott, beborult...


Sunday, 6 March 2022

EURHUF versus EURUAH (ukrán rivnya)

 Érdekes ábra: február 28-március 4. között a forint és az ukrán hrivnya eur-hoz mért változása:


Érdemes az okok mögé is nézni!

Friday, 4 March 2022

Bajban a forint 2.0

Valószínűleg csak a régi olvasók emlékezhetnek a hasonló címmel született írásra, jó 8 évvel ezelőttről, ahol felsejlett egy drasztikus forint gyengülés víziója. Emlékszem sokat beszélgettünk akkor szűk és széles körben is arról, hogy mennyire valószínű, lehetségesek-e, bekövetkezhetnek-e azok a célárak, melyeket akkor a chartokon felfedezni véltünk. EURHUF esetében a 400 forintos, míg USDHUF esetében a 350 forintos ár. Sokszor előjött, hogy ezt csak valami háború, vagy gazdasági összeomlás esetén következhet be, ilyen időtávon az elemzőeszközeink működésébe vetett hit, a devizapiac sajátosságai miatt idáig talán nem jutunk el. 

Mára bebizonyosodott, hogy tévedtünk, eljutottunk a célárak közelébe, van amit el is értünk. Hihetetlen, ahogy az is, hogy még decemberben extrém verzióként tartottam számon (alacsony eséllyel) egy 8000 pontos OTP árfolyamot, vagy épp egy 10000 pont körüli Daxot. Hiába van ott ennek a lehetősége a charton, az extrém szituációk lehetőségét sokszor alulbecsüljük.

A régi chart:

A rossz hír, hogy a gyengülésnek valószínűleg nincs még vége, sőt, ha nem vigyázunk (a döntéshozók), akkor a piaci sajátosságok miatt akár parabolikussá is válhat az emelkedés, nem is kell példáért sokáig keresgélni, elég ránézni valamelyik unortodox elveket való illiberális állam devizájára. Hiába a XXI. század, az "old school" közgazdaságtannak mindig igaza van és ne higgyünk a politikusok által hirdetett csodákban, biztosan állíthatom, hogy "nincs ingyenebéd"!