Hírek/News

Economic Calendar >> Add to your site

Sunday, 7 April 2013

Crash

1929 és 1932 között 9.000 bank ment tönkre az USA-ban. (Forrás: Robert R. Prechter: Conquer the Crash). 2001 decemberében Argentína korlátozta a betétekhez való hozzáférést. 2013 Cipruson a Laiki Bankban tartott 100.000 EUR-t meghaladó betétek 40-80%-át elvesztették a betétesek.... Az EU arról tárgyal, hogy  100.000 EUR felett elveszthetik a pénzt a betétesek. Megdőlt egy tabu, aminek nagyon nagy szerepe lehet még a jövőben. Ha kitör a pánik tönkremehet a pénzügyi rendszer....

Mostanában egyre jobban foglalkoztat a gondolat, hogy hogyan érdemes felkészülni a válságra. Talán azért van ez így, mert nagyon közel vagyunk a csúcshoz, persze azt nem tudom, hogy előtte vagy utána :o)...

Robert Prechter sokat foglalkozott ezzel korábban, de nyilván ő, mint az USA-ban élő állampolgár közelítette a helyzetet. Miért fontos ez? Mert alapvetően dollár alapon gondolkozik és deflációra számít. A gondolkodásában sok reális elem van, nem szabad elvetni, ugyanakkor nálunk Magyarországon szerintem mást is hoz a válság. Arról már két éve beszéltem, hogy élelmiszer áremelkedés jöhet. Aki jár bevásárolni már tudja, hogy mennyire igaz, ez sajnos bejött... Azt gondolom, hogy ennek még nincs vége...

Ingatlan

A fejemben az van, hogy egyszerre lesz a piacon defláció és infláció. Elég érdekes ez a helyzet.  Prechter azt mondja ne tartsunk vagyont ingatlanban. Mi lehet a jövő az ingatlanok tekintetében?

Szerintem az ingatlan árakban drasztikus esés fog bekövetkezni, miért gondolom mindezt? Az okok:
  1. Ingatlanpiaci értékbecslők szerint az ingatlanok ára egyik oldalról a társadalmi jólét mutatja, minél nagyobb a jólét, annál magasabb az ingatlanok ára. Nyilván az ingatlanok árát nagymértékben befolyásolni tudja az előállítási, újra előállítási érték, de ezt már most is tudjuk, hogy messze van a piaci áraktól. A társadalmi jólét szerintem csökkenni fog.
  2. Az ingatlan olyan dolog, melynek megvásárlásához az emberek nagyon nagy részének hitelre van szüksége. DE a jelenlegi helyzetben és a válság esetében is bankhitelről szerintem az esetek kis részeben lehet csak szó. Lefordítva, a bankok nem fognak lakásvásárláshoz hitelt adni, vagy csak olyan kis tételszámban, ami a piacon nem okoz releváns keresletet.
  3. A kínálati oldal erősödni fog. Ha vége az ingatlaneladási moratóriumnak  akkor a bankok felelősen ugyan, de rá fogják önteni a piacra azt a 100-150 ezer lakást, ami jelen pillanatban már rosszul fizető adósok felmondott hitelei mögött áll és nem számoltam a további bedőlő hitelekkel, márpedig lesznek, mert:
  4. A deviza árfolyamok szerintem el fognak szállni, nem csak a most bajban lévők kerülnek olyan helyzetbe, hogy elvesztik a lakásokat, hanem sokan mások is, sőt sokan lesznek, akik a helyzetet látva, "akár bármi áron" hajlandóak lesznek eladni a lakást,  csak azért, hogy az adósság ne halmozódjon tovább.
  5. Egyértelműen több lakás van a piacon, mint amennyire szükség, vagy fizetőképes kereslet van jelen pillantban
Összefoglalva, ingatlan  árak esni fognak (not including: Termőföld, ott lehetnek meglepetések egy élelmiszer áremelkedés miatt)

Élelmiszer

Bár a 32-es válság folyamán az élelmiszer árak folyamatosan csökkentek, ennek oka részben túltermelés, részben a fizetőképes kereslet hiánya volt. Fizetőképes kereslet ez esetben is alacsony lesz, de ha elszállnak a devizaárfolyamok, érdemes lesz az itthon megtermelt árucikket külföldre kivinni, devizáért, ez a magyar árakat a dollár defláció ellenére, forintban inflációval sújthatja  a kérdés bennem csak az, hogy az eredő mennyi lesz, az elmúlt évek tanulsága alapján azonban úgy gondolom, hogy ezen a területen inkább infláció következhet be.

Nagy kérdés még, hogy mivel nyitott gazdaság vagyunk, ráadásul nagyon sok termék esetében nem vagyunk önellátóak, ezeknek a dolgoknak az ára egy elszálló árfolyam esetén hogyan alakul, hiány lép fel benne, vagy csak nagyon drága lesz, esetleg mindkettő. Nyilván ezekről le lehet mondani, nem veszünk további  TV-t, autót stb., de a benzinre és energiára szükségünk van/lesz, ezekből pedig egyértelmű behozatalra szorulunk. Nem tudom mi a megoldás és nem tudom mi az ami valójában be fog következni, de fontos az ember kezdjen el gondolkodni és felkészülni a válságra.

folyt. köv...


13 comments:

  1. Szeretek gondolkozni az írásaidon. Még így vasárnap este is. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ritkán van időm, elgondolkodtató dolgokat írni mostanában, régebben sokkal többet gondolkoztam a távolabbi képen és írtam róla. De most lépnem kell a magánéletben is, mert az előző lehetőséget elrontottam (USD 214, sokat gondolkoztam rajta)

      Cimballival beszélgettem pénteken vagy 3 órát, én vele vagyok úgy, mint te velem, utána mindig sokat gondolkodom, értékelek.

      Mi a helyes lépés, ha jön a válság, mibe tegyem, tartsam a megtakarításomat. pl 2010-ben Önkéntes nyugdíjpénztár esetében ültem át kockázatmentes porfólióba, akkor és azóta is elég jó döntésnek tűnt. A héten a magánnyugdíjpénztár esetében is megtettem, de ezen évek óta gondolkozom, ja én maradtam tag...

      Talán ismét azért jött elő, mert közeleg a válság következő hulláma és most felkészült szeretnék lenni, mert akkor legalább kisebb veszteséget szenvedek el... Továbbá tudom, hogy van néhány gondolkodó ember a blogon, akinek kíváncsi vagyok a véleményére, akiket talán írásra és véleményalkotásra invitál a bejegyzés, holnap kiderül :o)

      Delete
  2. Szia AD!
    Szerintem most jött el a pillanat amikor lazítanod kellene!
    Túlságosan kezded belelovalni magad olyan dolgokba, amiket rengeteg változó mozgat.
    Ha csak egy algo egyetlen értéke is változik a végkimenetel tök más lesz.
    Rázd ezt ki magadból, mert a tisztánlátást tönkre teszi!
    üdv
    IC

    ReplyDelete
    Replies
    1. Szia IC!

      Köszönöm a figyelmeztetést!
      Nem érzem ezt magamon, de a külső szemlélő gyakran többet, vagy mást lát. A fenti, főleg ingatlanokra vonatkozó elképzelés nem új keletű, csak leírtam és min. 5-6 éves időtáv.
      Nézd majd meg a hetes OTP elemzést :o), nem ennyire passzív és destruktív közeljövőt feltételez :o)

      Az ingatlanba való fektetésem intuitív setup lesz, de rengeteg idő még:o), nem most tervezem, addig cash "über alles"!

      Delete
    2. Sziasztok!
      Szerintem is durva ez a "nagy" bedőlés várás,(Ingatlan az más téma)
      Figyelem a chartokat és megpróbálom lekereskedni továbbra is, ha netán irányt vált, azt is.
      Csak egy vélemény, ennyit erről, röviden.

      Delete
  3. Srácok! timeframe! Évek, esetleg évtized kérdése! Ne erre az évre, de ne is kővetkezőben várjátok!

    ReplyDelete
  4. Srácok! timeframe! Évek, esetleg évtized kérdése! Ne erre az évre, de ne is kővetkezőben várjátok!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Értem én mire gondolsz(időtávot is)addig sok minden lehet.
      Különben is Kezdődik a jelentési szezon(zárás után>Alcoa)most ez a lényeg

      Delete
  5. üdv

    Nekem erről a bejegyzésről nagyapám szavai jutnak eszembe "mindig abba fektess ha vesztesz akkor is meg maradjon a befektetett tőkéd" ugye talán ilyen nincs is de van akit érdekel leírom.

    TWER

    ReplyDelete
  6. szerintem az élelmiszerárakba csak akkora változás fog bekövetkezni amennyit a piac megengedhet magának mert akkor bezárhatnak a multik nem lesz aki vásároljon és inkább a rablógarázdálkodás fog akkor eluralkodni sztem.a földárak esetében talán egy stabilizáció megy végbe majd mivel a gazdaság résztvevői egy kiegyensúlyozottabb termelést fognak előnyben részesiteni. Az élelmiszer ár is azért szalad el mert kevés az aki megtermeli és sokkal több a fogyasztö . fel fognak értékelődni a házaknál parlagon lévő kis földdarabok és aki teheti magának előállit valamennyit. az akinek pedig nincs földje és nem termel ő viszonylag elég drágán fogja tudni megvenni az alapvető fogyasztási javakat ...

    ReplyDelete
  7. na alakul a gondolkodás :o)

    érdemes megnézni a 29-38 közötti árak alakulását -o)

    ReplyDelete
    Replies
    1. a s. karaj ára 40%-ot emelkedett 2 év alatt, a piacot a multi nem fogja érdekelni

      parlag földdel nagyon egyet értek

      Delete
    2. Már most nagyon kevés húst és élelmiszert vásáről a magyar és a külföldi is csak itt nem reklámozzák.szerintem a kereslet már vissza esettidehaza eléggé de talán ez az első kisebb hulláma ha elliottal mérjük.az emberek már most megeszik az élelmiszert a boltban úgy hogy nem fizetik ki milesz ezután ?!

      Delete