Ha kereskedési döntést hozunk meg valamilyen grafikon alapján, akkor nagyon fontos tudni, ismerni a döntés sajátosságait beleértve a kereskedés tervezett időtávját is.
Perces grafikon alapján hozott döntés, nem napokra szól. Lehet csak néhány percre, vagy talán egy-két órára, de bizonyosan nem hetekre, vagy hónapokra. Ugyanez fordítva is igaz. Hetes, vagy napos alapon hozott döntések nem egy-két napra, órára szólnak, hanem hetekre, esetleg hónapokra.
Érdemes tudni azt is, hogy minél nagyobb az időtáv, annál nagyobb a volatilitás lehetősége, ez igaz a pozíció felvétele előtti időszakra, de ami még fontosabb, igaz az utána lévőre is. Azaz a kis tf-n történő kereskedés esetében a várt vagy a még elfogadott - átmenetileg vagy a zárással véglegesített - veszteség (darabonként) mértékének sokkal kisebbnek kell lennie, mint a nagyobb tf-n történő kereskedés esetében. Ezért fontos a kockázat/haszon mérlegelése. Egy hetes alapon megtervezett belépő esetén a 20-35%-os emelkedés mértékével szembe állított 5% -10%-os stop szint, 1 / 2-7 arányú kockázat hozam arányt jelent, vérmérséklettől, anyagi lehetőségektől függően, de vállalható kockázat.
A hozam kockázat arány elfogadása, a kereskedési időtáv meghatározása mellett van még egy nagyon fontos lépés, nevezetesen a pozíció nagyságának helyes megválasztása. Mekkora az a veszteség, amit még el tudunk fogadni és a fenti stop loss szintekkel kalkulálva mekkora a lehetséges pozíció nagysága, amit még fel tudunk venni.
A kereskedési döntés nem csak arról szól, hogy veszek/eladok egy adott pillanatban, hanem több döntés együttes meghozatala:
- hozam/kockázat alapján érdemes e belépni
- elfogadható veszteség mértéke, darabonként és összesen
- pozíció nagysága, azaz méretezése
- kereskedés időtávja
- kilépési pont (veszteség vágás, nyereség)
- belépési pont és annak stratégiája (egyszerre, lépcsősen stb.)
No comments:
Post a Comment