Hírek/News

Economic Calendar >> Add to your site

Wednesday 18 March 2020

KV mellől - kicsit másképpen

A csúcsoktól hatalmasat esett a piac, az OTP ~40%-kal ér kevesebbet a februári csúcsához képest, de a DAX, az NQ, az SP500 és még sok-sok más részvény, index esetében is hozzávetőlegesen hasonló értékvesztést láthatunk. A válság elején elhatároztam, hogy odafigyelek mit írok le, mert ez az értékvesztés sok család esetében a megtakarítások eltűnését is eredményezheti, miközben az egykori megtakarítást adó munkahelyek, vállalkozások is veszélybe kerültek. Amire ilyenkor biztosan nincs szükség, a "megmondtam előre" és más hasonló jó tanács, ami utólag már semmit sem ér, csak  növeli a feszültséget az emberben, indokolatlan többletfrusztrációt okoz.

Érkeztek hozzám eddig is megkeresések, általában egy-egy rossz pozíció felvétele után, már a baj kellős közepén kértek tanácsot a vészhelyzetben. Vannak, voltak sikeres történetek, de ezek általában a veszteség minimalizálásáról szóltak, nem egy nagy nyerő eltételéről. Szinte minden termék érintve volt (Richter, EUR/NOK, Dax, NQ, SP, MTel, OTP, MOL, stb....).

Ahogy korábban fogalmaztam, az elmúlt időszak jó néhány kezdő tőzsdecápát nevelt ki, akik a folyamatosan emelkedő piacon nem tudtak tévedni és kialakult egy olyan stratégiájuk, ami a piac karakterének megváltozásával jelentős veszteségekbe vezette őket, amit talán még nem is realizáltak. A "Buy & Hold" stratégia a XX. század Ciklus szintű 3. hullámában nyerő stratégia, ami nem biztos, hogy egy hasonló nagyságrendű korrekcióban is működik, nem kezdi ki a pszichét a korrekció fennállásának idején. Elliott Ciklus szintű korrekcióban gondolkozott, egy trendszinttel kisebb hullám korrekció a XVIII. században 50-60 évig tartott, miközben oldalazott a piac. Nem tudom mi következik, de a válságok hatására, az "old school" ismer több kulcsfontosságú szabályt, melyet érdemes betartani a további veszteségek elkerülése érdekében.

  • Csak olyan tőkével tőzsdézz, amire nincs szükséged a mindennapi megélhetéshez, aminek a hosszú ideig tartó lekötése nem befolyásolja a megélhetésed!
  • Ne akard visszakeresni az elbukott pénzt, mert a túlzott kockázatvállalás még nagyobb vesztőt eredményez!
  • A veszteség és nyereség a te döntésed eredménye, egyedül a belépés előtt tudod irányítani a veszteség mérték a stop szint és a vásárolt mennyiség pontos beállításával!
  • Mindig tegyél ki stopot, csak a piaci stop elfogadható, mert könnyen átugorhat a piac!
  • Ne hígíts, mert minden szintnél van mélyebb. Ha a piac 90%-ot esett, akkor is képes még 100%-ot esni, azaz a teljes tőkéd elveszítheted!
  • Tegyél ki stopot! Ha nem teszel ki, akkor a teljes számlaösszegedet, vagy még azon túl is kockáztatsz (piac és bróker függvénye, van ahol már védelem van a negatív számlaegyenleg ellen).
Válság esetében előjöhetnek olyan kockázatok, melyekre nem is gondolsz normál időben, ezekre a rizikófaktorokra is kell, hogy terved legyen, ha bekövetkezik.

Pár napja említettem a pf topikban, hogy azzal is számolok, hogy esetleg bezárják a tőzsdét. Volt már ilyenre példa amerikában is (szeptember 11.), de akár most is elképzelhetőnek gondolom (inkább technikai okok miatt - járvány). Sokakat meglepetésként ért ez az elképzelés, pedig rizikófaktortként ott van.Tegnap jött a hír, hogy ázsiában két tőzsdét leállítottak és lehetséges, hogy amerikában is korlátozások lesznek. Válságban a politikus tettrekészséget mutatnak, ahogy mindig is, most is a pozíció megtartása miatt hoznak intézkedéseket, melyek a legtöbb esetben súlyosbítják a helyzetet. A tőzsde lezárásával azt hiszik el lehet kerülni a veszteségeket, az esést, pontosan ilyen intézkedés a felelőtlen short tiltás is (nem a naked shortról beszélek). Emelkedésben miért nem merül fel, hogy tiltsák a longot? A lényeg, végig kell gondolni, hogy akár egy pár napos zárás esetén, mi az a pozíció és kockázat, amit bármilyen veszély esetén még túl él a számlád (pl.: hatalmas réssel nyitás, bármelyik irányba). Egy ilyen esetben rengeteg fedezetlen ügylet lehet, ami még súlyosabb válságot okozhat, brókercégek mehetnek csődbe, az egész pénzügyi intézményrendszert magával ránthatja. Aki még nem látta, nézze meg a Big Short vagy a Margin Call c. filmet!

Válságban nagy az esély arra, hogy a brókercéged tönkremegy, bár vannak garanciaalapok, elképzelhető, hogy a pénzedhez csak korlátozottan és hosszú idő után férsz hozzá újból (vagy egyáltalán nem), van -e már most stratégiád erre a helyzetre?

Mi történik akkor, ha a netszolgátatás áll le, hogyan fogod elérni a brókert és zárod a pozíciót? Hasonló a helyzet, ha a kereskedésre használt technikai eszközöd mondja fel a szolgálatot, van B terved?

Ilyen esetekben hasznos lehet, ha a vonalas és mobil internetszolgáltató különbözik, ha a laptop/desktop mellett a mobiltelefon vagy táblagép is tudja a kereskedési szoftver futtatni. Ha eleve két szolgáltatód van, az egyiknél nyitott pozíciód, a másik brókernél le tudod fedezni (forex, bux, ha nem tudtál stopot elhelyezni valamilyen oknál fogva).

Ha nagy a volatilitás (most az), csökkentsd a pozíció méretet, napon túli pozíciót ne, vagy csak keveset hagyj, kalkulálj réskockázattal!

Légy nagyon óvatos! Olyan esés is lehet ebből a most elindult folyamatból, amire nem gondolsz! A reálgazdasági hatások csak néhány szektorban jelentkeztek, a fizetésképtelenségek, csődhullámok, munkanélküliség valószínűleg csak az év második felében kezdődnek meg, fel kell készülni akár egy nagyon hosszú ideig tartó, makacs recesszióra!

7 comments:

  1. Basszus, OTP shortot nem mertem rányomni tegnap 10100-n. Pedig megvolt a divergencia, megerősítéssel.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Még Richterben alakul kis Tf-n egy 1-2-i-ii talán.

      Delete
  2. Likvidálások történhettek a bux határidőben, a kt több, mint -800 volt. Valakiknek elfogyott a fedezete a számlán és a brókercég elindíthatta a pozíciók kényszerből történő zárását!
    A bux határidőben további kockázat pedig pontosan ez, mivel a határidő likvidítása nem megfelelő, óriási KT alakulhat ki, mint amire ma reggel is láttunk példát. Ha nincs vevő, akkor extrém árfolyam is létrejöhet!

    ReplyDelete
  3. EUR/HUF: 352,100 körül lehet, talán egy megálló, amiből indulhat egy korrekció, amiből lehet számolni majd a magasabb célárakat, ha nem fordul, akkor nézzük a következő célárat (361)

    ReplyDelete
  4. USD/HUF: a 2014-es elemzéshez kapcsolódó célárakat ismét elő kell venni, a 320-as ezzel a két forint különbséggel elértnek tekintem, a 350-es lehetőséget, pedig egyre inkább reálisnak.

    ReplyDelete
  5. Huh, ez nagyon gyors.

    Kíváncsi leszek, lesz-e visszateszt, vagy megyünk tovább fel.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Megnyúlt 3-ra gondolok, méghozzá nem a tipikus szintre, akkor van baj, nagyobb baj, ha nem fogja meg átmenetileg a 352,1 környékre, nyilván itt azért ennél a lendületnél akár egy forint tévedés is simán benne van, sok helyen ekkora a spread

      Delete